Teismelise ja noorema täiskasvanuna suhtusin igasuguse päikesekaitse vajalikkuse juttu piinlikult arrogantse üleolekuga, sest pool minu suguvõsast ongi päikesesõbralike nahkadega kergesti päevituvad ja seega isegi talvel tumedama nahatooniga Eesti suursaare elanikud. Asjaolu, et teine pool esivanemate grupist näeb juulikuus valdavalt välja nagu kergemalt keedetud vähid ja et pärisin geene sealtki, ei jõudnud mingil põhjusel minu blondipoolsete juuste alla kohale. Seega kuulub minu isikliku ajalooraamatu mitmesse peatükki rohkem lõike kuuma päikese käes lesimise järgsest naha loovutamisest, kui võiksin uhkusega tunnistada. Naine võiks ju noores easki targem olla…

Aga elu õpetab – Germaine de Capuccini dermatoloogide uurmustega tutvumise ja naha bioloogia sügavama tundma õppimise vilju jagan allpool teiegagi.

Päikesekiirgus ehk UV-kiirgus jaguneb kaheks – UVA- ja UVB-kiirguseks. Esimene neist, UVA-kiirgus, tungib sügavamatesse nahakihtidesse, et oma hävitustöö käigus lõhkuda naha ilusat lopsakust hoidvate elastiini ja kollageeni kiud, mis viib naha ebanormaalse paksenemise ning kortsude ja peente joonekeste tekkimiseni, mistõttu toob nahale enneaegse vananemise (fotovananemise). UVB-kiirgus peatub vaid naha pindmise kiiritamisega, tuues ihaldatud päevituse kõrval ka paljudele heledanahalistele valusalt tuttava päikesepõletuse. Nahavähki ehk melanoomi põhjustab valdavalt UVB-kiirgus, kuigi ega UVA-gi oma vananemise toomisega päris puhas poiss ei ole.

Melanoom ehk nahavähk on pahatihti väga metastaatiline (ajab haigusjätkeid teistesse organitesse kehas) ehk levitab vähki üle keha hirmuäratava aktiivsusega.

Päikesekaitsekreem toimib filtrina, neelates või peegeldades päikese UV-kiirgust. SPF-ga (Sun Protection Factor-ga) kaitsekreem takistab UV-kiirguse jõudmist naharakkudesse ja DNA muteerimist rakutuumades, nii võivad päikesekaitsekreemid vähendada nahavähi riski. Samuti on näidatud, et päikesekaitse-kreemid vähendavad UV-kiirguse põhjustatud naha vananemist ehk suunavad UVA-kiirguse enne nahasse sisenemist osavalt mujale. Päikesekaitsekreemi SPF-faktor tähistab aega, kui kaua päikesekaitsekreem kaitseb teid ultraviolettkiirte eest. Näiteks SPF 30 kasutamine tähendab, et nahal kulub põletuseks 30 korda kauem aega kui ilma päikesekaitsekreemi kasutamata. Kui päike on juba kahjustusi tekitanud, pole tõestatud viisi nende parandamiseks.

Minu kunagine mulje, et kaitsekreemi kasutades kannan kevadeni valge luige mõnevõrra ebaväärikat tiitlit, oli ekslik, sest SPF kaitsefaktoriga kreem takistab liigse kiirguse sisenemist nahasügavustesse, aga päevitusjume ja D-vitamiini sünteesiks vajalik pääseb siiski nahale.

USA Toidu- ja Ravimiameti, FDA, uuringute kohaselt blokeerib SPF 15 umbes 93% UVB-kiirtest, SPF 30 blokeerib umbes 97% ning SPF 50 blokeerib umbes 98% kiiritusest. Ehk kogu päikesekiirgust minema ei tõrjuta.

Mõõdukas kogus päikeseenergiat on väga tervislik (ja elutegevuseks vajalikki). UVB-kiirguse tulemusena nahas sünteesitav D-vitamiin on oluline, sest aitab kaasa tervete luude arengule, närvide võimele edastada sõnumeid aju ja keha vahel ning toetab immuunsüsteemi. Inimesed saavad vajaliku D-vitamiini toidust ja päikesest. Päikese UVB-kiired interakteeruvad nahas leiduva valguga 7-dehüdrokolesterool (7-DHC), käivitades protsessi, mis muundab (päikese)energia D3-vitamiiniks (D-vitamiini aktiivne vorm).

Päikesekaitse ei ole mõeldud ainult kuumadeks rannapäevadeks, see on igapäevane vajadus. UV-kiired on alati olemas ja aastaajad neid ei mõjuta. Kiired suudavad pilvedest ja aknaklaasidest läbi tungida, mistõttu on päikesekaitse hädavajalik isegi pilvistel päevadel. SPF-faktoriga kreemi regulaarne kasutamine pakub kaitset eelpoolmärgitud riskide eest, selle lisamine oma igapäevasesse ilurutiini aitab oluliselt kaasa noorusliku ja särava naha säilitamisele.

Päikesekaitse olulisuse mõistmine ja sobivate toodete valimine võib muuta SPF-kreemi teie nahahooldusrutiini alustalaks. Pidage meeles, et vastutustundlik nahakaitse täna tagab tervema ja kaunima naha homme.

Timexpert Sun Blue Protective Bi-Phase Antioxidant SPF30

Alati tuleks valida just enda vajadustele kõige paremini vastav päikesekaitse. Kuna valida on mitme eri tektuuri vahel (pihustatavad tooted, udu-hõngulised tooted, emulsioonid ja toitvamate omadustega kreemid), peaks inimene ise tunnetama, milline tekstuur just temale mugavam on. Järgnevalt on toodud väike spikker abistamiseks valikute tegemisel:

  • Tundlikule nahale: Eelistada tasub mineraalseid päikesekaitsekreeme, mis sisaldavad tsinkoksiidi või titaandioksiidi, kuna need on vähemtõenäolised põhjustama ärritust või allergiat. Oma valikust soovitame Timexpert Sun Easy&Fresh Sun Mist SPF50
  • Kombineeritud nahale: Optimaalne on tasakaalustatud koostis, mis sobib nii kuivadele kui ka rasustele piirkondadele. Kerged kreemid või vedelad päikesekaitsekreemid on suurepärased valikud (emulsioonide nime all), näiteks Timexpert Sun Oil Bronze SPF20.

Kiirema päevituse soovijad võiksid umbes nädal enne päevitushooaja algust hakata kasutama päevitust aktiveerivat kreemi Timexpert Sun 48h Tan Activator või Timexpert Sun – Sun Idyllic Tan Subliming Oil.

Konkreetsete väiksemate näo- ja kehapiirkondade kaitseks soovitame kasutada päikesepulka Timexpert Sun InvisibleProtective Stick SPF50+.

Arvestada tuleks ka oma elustiiliga. Kui viibite sageli õues või tegelete veespordiga, valige veekindel koostis ja kandke toodet uuesti iga kahe tunni tagant. Sobiva SPF-i valimine tagab teie naha kaitse ilma mugavust häirimata. Lisaks on vaadeldavatel päikesekreemidel liivatõrjuvad omadused, mis muudab rannaliival olemise oluliset meeldivamaks.

Pärast päikese käes viibimist, on soovitav rahka rahustada, taastada ja niisutada päevitusjärgse  tootega Timexpert Sun After Sun Body Repair Treatment.

Väljavõte varasema peesitusnautleja päevaraamatust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga