fbpx

Nähtamatu oht – tehnoloogiast tulenev kiirgus

Ekraan kahjustab nahka rohkem kui päike. Miks „kõik, mis ei tapa teeb tugevamaks“ ei tööta?

Tahtsin hiljuti, siis kui veel koroonapiirangud täies hoos olid oma vanaisale reisifotosid näidata, aga  kohaleminek tundus liigse riski võtmisena.

Vanaisa teatas mulle aga rahulikult, et visaku ma need pildid talle siis dropboxi! …ehh…nagu mida, päriselt? Peale kerget halvatust (ei, mitte vanaisa), sain kohe aru, kui uhke ma tema üle olin.

Dropboxi kasutav vanaisa on parim näide, miks arvutid ja muud nutiseadmed on vahest ka kasulikud, aga kas Sa oled kuulnud, millega igapäevane arvuti ja telefoni taga istumine Sinu näonahka veel üllatab?

Kas Sa näiteks teadsid, et ekraanikiirgus laastab nahka isegi hullemini kui päike?

Ekraanidest kiirgav valgus põhjustab nahale tugevat stressi ning vabade radikaalide tootmist, mis käivitab nahas armutu vananemisprotsessi.

Dermatoloog dr Stefanie Williams sõnul on ekraanivalguse kiirguse toime sarnaneb paljuski UVA-kiirguse toimega nahal. Tema väitel on ekraanivalguse poolt tekitatud kahju isegi suurem kui päikesel, sest ulatub naha dermiseni välja – see on nahakiht, milles nooruslikkuse eest vastutavad kollageen ja elastiin peamiselt tegutsevad. Nii sügavale ei ulatu isegi päikesekiirgus… Kollageeni ja elastiini „kodu“ hävitamisel kaotab nahk oma elastsuse ning näole hakkavad tekkima kortsud.

Ekraanivalgus häirib ka meie uinumist, sest mõjutab une eest vastutava hormooni – melatoniini – taset, mistõttu ei soovitata vahetult enne magamaminekut veeta aega oma nutiseadmes või arvuti taga. Dr Nadine Pernodet sõnul muudab öine sinine valgus naharakkude ööpäevast rütmi, tekitades neis veendumuse, et tegemist on päevaga, mistõttu katkestavad naharakud oma harjumuspärase öise uuendamise protsessi. Noorusliku naha säilimise seisukohalt on ääretult oluline, et nahk saaks öösiti taastuda ja uueneda.

Millist ohtu kujutab Su nahale lisaks ka õhusaaste, millega Sa igapäevaselt linnas elades nii siseruumis kui õues kokku puutud?

Linnaruumis liikudes tundub nahk tavaliselt kuiva, tuhmi ja kahvatu, tundlikuna. Need sümptomid, millele me küll erilist tähtsust ei omista, on tegelikult potensiaalsed signaalid enneaegsest vananemisest. Õhusaaste  lämmatab nahka ja tekitab tõsist kahju, mis jääb alguses küll märkamatuks, kuid loetud aastate pärast näitab end nahalõtvuse, kortsude, pigmendilaikudena jms. Nahk vananeb enneaegselt.

Õhusaasteosakesed ründavad isegi naha sügavaimaid kihte, kuna need on 20 korda väiksemad nahapooridest, nõrgestades nahka ja ummistades poore ning põhjustades naha varakult vananemist.

Su nahk peab igapäevaselt vastu seisma enam kui 300 saasteallikale. Oled Sa selleks valmis?

Muidugi ei ole enamusel meist võimalik vältida kokkupuudet päikese-, ekraanivalguse ega linnaõhuga. Teatavat kaitset pakuvad UV-kaitsega kreemid (kaitse loodusliku sinise valguse eest), kuid nahk vajab hädasti kaitset ka  õhusaaste ja ekraanivalguse eest, mis domineerib meie siseruumides. Seda tasub kindlasti silmas pidada, kui oled endale uut kreemi valimas.

Kuna päikese-, ekraanikiirgust ja õhusaastet meie elus ilmselt vähemaks ei jää, pigem vastupidi, siis on Germaine de Capuccini teadlased välja töötanud Excel Therapy O2 Pollution Defence liini, mis annab nahale tugeva kaitse 4 suurima naharikkuja, õhu-, olme-, UV-kiirte ja digitaalse saaste vastu.

See sisaldab kolme erinevat toodet, O2 Pollution Defence Youthfulness Activating Oxygenating KREEM ja EMULSIOON näole ning SILMAÜMBRUSKREEM tagavad täieliku kaitse nii keskkonnasaate mõjude ja ekraanivalguse eest.

Kaitse ja taasta naha heaolu, et takistada kõigi halbade tagajärgede realiseerumist nahas nii homme kui aasta pärast.

Igaks juhuks infoks Sulle, kes Sa nüüd tõttad selle kiirguse ja saaste jutuga (vana)isa juurde, siis parem võta hoog maha. Chillax. Vanematel inimestel on kombeks asju rahulikult võtta ja ilmselt vastaks nad heroiliselt: „Kõik, mis ei tapa, teeb tugevamaks!“. Halleluuja, kuldsed sõnad.

Lõpetuseks tervitan kõiki (vana)vanemaid, kes dropboxi kasutavad! You rock…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga