fbpx

Ohud suvisel mängul päikesekiirtega

Oleme valdavalt küllaltki teadlikud päikesekiirguse kahjulikkusest nahale. Aga millised kiired võivad nahka enim kahjustada ja mis vahet neil on.

Info on toodud kokkuvõtlikult alljärgnevas tabelis:

Kiired Omadused Positiivsed toimed Negatiivsed toimed
UVB Suurema energia ja vähesema nahaläbitavusega (vaid dermis) Viivitatud ja kestev päevitus;

D-vitamiini süntees

Päikesepõletus,

Muutused naharakkude DNAs

nahavähk

UVA Vähesema energiaga, kui UVB, kuigi suurema nahaläbitavusega dermisesse Kohene, vähesema kestvusega  päevitus Vananemine,  tumedad laigud, kortsud, nahalõtvus, päikeseallergiad,  nahavähk
Infrapuna Eelnevatest suurem lainepikkus, mis ulatub ka sügavaima nahakihi, hüpodermiseni. Soojus, heaolu- ja mugavustunne. Toodab soojust ja soosib UV-kiirte negatiivseid toimeid,  oksüdatiivne kahjustus,  vabade radikaaalide tootmine,     naha enneaegne vananemine,  nahavähk

 

Kasulik on ka teada, millele täpselt päikesekreemi SPF-number vastab.

Tegelikult on ka konkreetsetele kaitsefaktori määradele reageerimine väga individuaalne, olenedes enim just inimese naha fototüübist – kui inimene teab, et tema naha taluvus päikesele kaitsekreemita ilma igasuguse kahjustuse tekketa on 10 minutit, pakub SPF5 talle kaitset 50 minutiks.  Kuid põletusriskita 5 minutit päikeses olla võivale inimesele annab SPF5 kaitset vaid 25 minutiks.

On ka müüt, et eri päikesekaitsefaktoriga alusmeigi-toodete lisamine üksteise otsa suurendab päikesekaitset nende kaitsefaktorite summana. Tegelikkuses jääb kaitseks vaid suurim nahale kantud kaitsefaktoriga kreem.

Kreemidel toodud SPF kaitsefaktoriga kreem kaitseb nahka vaid UVB kiirte eest. Traditsiooniliselt kaitsevad UVA kiirguse eest vaid pikad käised ja kübarad, kuid Germaine de Capuccini teadlased on suutnud asja teisiti, märksa mugavamalt korraldada – nende poolt kasutatava COLIPA meetodi järgi moodustab kreemide kaitse UVA kiirguse eest vähemalt kolmandiku kreemi kaitsefaktorist UVB kiirguse eest.

Kuigi SPF kaitsefaktori mõõdik on laiemalt reglementeerituna kasutusel erinevate tootjate poolt, on Germaine de Capuccini lisanud sellele lisakaitse tüvirakulise päikesekaitse näol. See ennetab kiirguste põhjustatavaid kahjustusi ja parandab juba tekkinuid naha tüvirakkude tasemel. Stimuleerides nii naha kaitse-, kui parandusmehhanisme, tugevdab see naha eneseuuendusvõimet ja lükkab edasi fotovananemise protsessi. Sisaldades ka päikese tekitatud tumekohti korrigeerivat toimet, kindlustavad need kreemid värske ja noorusliku välimuse ka kõige põletavamas päikeses.

Kuna raseduse korral toimub kehas palju hormonaalseid muutuseid, mis soodustavad ka naha hüperpigmentatsiooni, soovitame kindlasti kasutada võimalikult tugevat päikesekaitset, eelistatavalt kergemaid emulsoonivorme, nagu Advanced Anti-ageing Sun emulsion SPF50, mis tagab õlivaba koostise tõttu ilusa mati välimuse või pisut tooniva Sun CC Cream SPF30 või SPF50. Kui nahk on päikese suhtes eriti vähetaluv, soovitame High Protection and Comfort emulsion SPF50+ näole ja kehale.

Samuti tasuks jälgida, kas toode on mõeldud näole või kehale, sest naha väga erineva ehituse tõttu neis piirkondades   on naha kaitseks  vaja erinevaid lähenemisviise.

Kui mingid teatud kreemid võivad oma lisaainete sisalduse tõttu hakata päikesepaistel hoopis üllatuslikumalt reageerima, on Germaine de Capuccini teadlased just seda asjaolu silmas pidades kreemide koostist väga hoolikalt jälginud ja igasuguste üllatusmomente tuua võivate lisaainete koostisesse lubamisest otsustavalt keeldunud.

Päevitusjärgse kreemi kasutamine on mõistlik ka ilma päikesepõletuse tekketa, sest see toob nahale heas tervislikus vormis püsimiseks ääretult vajalikku niisutust ja toidetust  Just päevitusjärgne toode nagu Icy Pleasure on loodud just naha niisutamise ja mugavustunde toomise tarbeks.

Kuna igas maakera punktis ei põleta palav päike just igal aastal, võib tekkida kiusatus võtta kasutusele juba mõnel varasemal aastal ostetud päikesekaitse-toode. Kuigi see on kahtlemata mõistlikum, kui üldse mitte mingi kaitse kasutamine, ei ole see siiski eriti soovituslik. Eelmise suve rannakotis kuumenenud kreem võib olla kaotanud osa oma võimekusest nahka kaitsta. Lisaks võib kreemipotsikusse olla sattunud merevett või rannaliiva. Või sõbranna lapse sulanud jäätist. See muudab kreemi taaskasutamise väga ebasoovitavaks just selle oluliselt vähenenud kaitsevõimekuse ja võimalike “lisandite” tõttu.

Samuti peaks päikesekaitset nahale kandma päikesevalguses tänaval liikuja, mitte vaid rannaliival lesija, sest kiirgus rikub ka õues lõunal käiva kontori-inimese nahka. Viimase põlvkonna koostised, nagu Golden Caresse, on väga kerged ja toovad igasuguste jälgedeta mugavustunnet ja kaitset igal päeval aastaringselt.

Järgnevalt üldisem tabel naha fototüübi määratlemiseks:

Foto-tüüp Naha ja silmade toon Juuksevärv Päikesepõletus Päevitus Soovituslik fotokaitse
I Väga hele nahk, albiino-nahk, tedretähnidega nahk ja heledad silmad Heledad ja punased Alati Ei kunagi, tugevalt ketendav Väga tugev kaitse

SPF 50+/SPF 50

II Hele nahk ja sinised silmad Heledad Tavaliselt Kerge päevitus, ketendamine Maksimaalne kaitse

SPF 50 /SPF 40

III Hele nahk ja pruunid silmad Vaskne brünett Mõõdukalt Progresseeruv Suur kaitse

SPF 40 / SPF 30

IV Suurema pigmendiga nahk ja tumedad silmad Tumebrünett Minimaalselt Mõõdukas Keskmisest suure kaitseni

SPF 30 /SPF 20

V Tume nahk. Lõuna-Ameeriklased ja indiaanlased Väga tume brünett Harva Intensiivselt pruun Keskmine  kaitse

SPF 25 /SPF 15

VI Väga suure pigmendiga nahk. Mustanahalised inimesed Musta värvi Mitte kunagi Intensiivne tumepruun Keskmine või väike kaitse

SPF 15 või  <15

 

Päikesetooted on leitavad siin.